404 Hata sayfasını WordPress AnaSayfaya Yönlendirme

Wordpress Erdinç Koç 49 Görüntüleme

Bulunamayan 404 sayfanızı web sitenizin ana sayfasına yönlendirmek, hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olabilir ve kullanıcılarınıza web sitenizdeki diğer faydalı içerikleri keşfetme şansı verebilir.

Bu yazıda, adım adım WordPress’te 404 sayfanızı ana sayfanıza nasıl yönlendireceğinizi göstereceğiz.

404 Sayfanızı Neden WordPress Ana Sayfanıza Yönlendirmelisiniz?


Özel bir 404 sayfası oluşturmaya vaktiniz olmadıysa, ziyaretçileri ana sayfanıza yönlendirmek harika bir çözüm olabilir.

Bir ziyaretçi WordPress web sitenizde olmayan bir sayfaya tıkladığında WordPres bunun yerine bir 404 hata sayfasını gösterir.

404 sayfa bulunamadi

Varsayılan 404 sayfasına gelen çoğu kullanıcı sitenizden hızlı bir şekilde ayrılacaktır. Bu, genel olarak hemen çıkma oranınızı artırabilir ve arama motoru sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kullanıcılarınızı etkileşimde tutmanın bir yolu, onları daha alakalı başka bir sayfaya yönlendirmektir. Bazı web sitesi sahipleri kısayolu kullanmayı ve kullanıcıları ana sayfaya yönlendirmeyi tercih ediyor.

404 sayfasınızı WordPress’teki özel sayfalara yönlendirmenin iki yolunu göstereceğim.

WordPress’te 404 Sayfanın Tümünü Ana Sayfaya Yönlendirin

Bu yöntem ile, 404 sayfanızın tümünü ana sayfaya yönlendirmek için basit bir kod ile yapabiliriz. Tek tek 404 sayfalarını içerikleriniz ile daha alakalı sayfalara nasıl yönlendireceğinizi görmek istiyorsanız, bu makaledeki 2.yönteme bakın.

Bu yöntemde, WordPress dosyalarınıza kod eklemeniz gerekir.

İlk olarak, WordPress tema klasörünüzde yeni bir dosya oluşturmanız ve adını 404.php. Temanızda zaten bir 404.php dosyası varsa, bunun yerine o dosyayı düzenlemeniz gerekir.

Bu dosyayı düzenlemek için bir FTP programı veya dosya yöneticisi aracıyla ile yapmanız gerekmektedir.

Web sitenize bağlandığınızda, 404.php dosyanızı WordPress themes klasörünüzde görebilirsiniz .

404.php dosyanızın ilk satırına aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();
?>

Ardından, 404.php dosyanızı kaydetmeniz ve ftp programı veya hosting kontrol panelinizdeki dosya yöneticisini kullanarak tema dizininize yeniden yüklemeniz gerekir .

Şimdi, web sitenizdeki bir sayfa bulunamadığında, 404 bulunamadı hatası yerine, Kullanıcılar WordPress ana sayfanıza yönlendirilecek.

Bir önceki yazımız olan WordPress Porto WooCommerce Teması başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu gönderiyi puanlayın !
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri