Farklı A9 Chipsetleriyle yapılan Benchmark testleri Apple’nin açıklamasını doğruluyor

Apple Erdinç Koç 1.492 Görüntüleme
Teknoloji devi Apple yeni nesil akıllı telefonları iPhone 6S ve 6S+ modellerinde yer alan çipseti iki farklı üreticiden temin ediyordu. Samsung ve TSMC’nin ürettiği bu çipsetlerin arasındaki üretim teknolojisi farklı ise son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi haline geldi.
Bazı kaynaklar iki model arasında 2-3 saate varan pil süresi olduğunu iddia ederken Apple’dan açıklama gecikmedi.Şirket iki çipset arasındaki farkın %2-%3 seviyesinde olduğunu açıklarken son testler de bu açıklamayı doğruladı. Örneğin farklı çipsete sahip iki model arasında Wi-Fi ile internette gezindiğinizde pil seviyesi farkı %2.2 olarak TSMC lehine ölçülmüş durumda. GFXBench testine baktığımızda ise yine TSMC’nin %4.3’lük ufak bir farkla önde olduğunu görüyoruz. Samsung ise WebGL testinde %1’lik bir farkla öne geçmeyi başarabiliyor.
İki çip arasındaki farkın en çok açıldığı test ise Geekbench 3 oluyor. Bu testte TSMC’nin çipseti %28’lik bir fark yaratarak önde gözüküyor. Ancak bu bariz farkın kullanım sırasında ortaya çıkmaması, sentetik testin iki çipseti aynı şekilde değerlendirmediği anlamına geliyor.
Genel olarak değerlendirdiğimizde Apple’ın farkın %2-%3’lük seviyede olabileceği açıklaması tutarlı gibi gözüküyor. Ars Technica ise Samsung’a ait çipsetin boşta veya ağır yük altında olmadığı zamanlarda daha çok güç tükettiğini, bu sebeple genel pil performansı olarak daha geride kaldığını belirtiyor.
apple-a9-chipset

Bir önceki yazımız olan iPhone 6s Nikon D750'den Daha İyi Video Çekiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri