Gelmiş Geçmiş En Büyük Yazılım Hataları

Genel Erdinç Koç 1.676 Görüntüleme

Yazılımların yönettiği dünyamızda bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük yazılım hataları neler? Bu hatalar ne gibi sonuçlar doğurdu? Hayatımızı ne kadar etkiledi işte detayları ile yazımızda.

Ülkelerarası hatta gezegenler arası etkilere neden olan hatalar;

-Mars Uydusu Mars’a Çakıldı (1998)

Hepimiz teknolojik cihazlarda standartların ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Nasa’nın belirtmiş olduğu standartların dışına çıkarak uzunluk ölçüsü kullanan bir yazılım firması, Mars’ın yörüngesinde dönmesi görevi ile üretilen 125 Milyon Dolarlık uydunun Mars’a çakılmasına neden oldu.

-Ariana 5 (1996)

Basit bir yazılım hatası olan Ariana 5, Avrupa’nın uydusu 16 Bit’lik bir alana 64 Bitlik bir sayısını yerleştirmeye çalışınca gözlemlendi. Hatanın maddi zararı ise 8 Milyar Dolar. Güvenlik şartları gereği uydu kalkışına 37 saniye kala kendisini imha etti.

Kara Pazartesi (1987)

Borsayı ilgilendiren bu yazılım hatasının sonuçları da oldukça ağır oldu. Hisselerin otomatik olarak satılacağını yanlış zamanda tetikleyen yazılım, aynı gün içerisinde Hong Kong’dan başlayarak bir günde Dow Jones’u yüzde 23 değerinde, S&P 500’ü ise yüzde 20 değerinde düşürerek 2014 yılına kadar kırılmamış olan rekora neden olmuştur.

Patriot Füze Hatası (1991)

Uzun yıllar araştırmalar sonucunda geliştirilen Patriot Füzelerinin amacına ulaşılamadan 1. Körfez Savaşı sırasında başka bir adrese düşmesine neden oldu. Yazılım sadece bir yuvarlama hatası sebebei ile füzelerin hedefleri vuramamasına neden oldu.

-Soğuk Savaş Zamanı (1983)

Bu yazılım hatası neredeyse 3. Dünya Savaşını başlatabilirdi. Peki bir yazılım hatasının böylesine ağır bir sonuç doğuracağını kim düşünebilirdi? Eğer Ruslar yanlışlıkla bir Amerikan Füzesini tespit ederse ve yok etmeye kalkarsa savaşa neden olabilir. Paranoyak yazılım adı verilen bu yazılım az kalsın tüm dünyanın savaşla imtihanına neden olacaktı.

Bir önceki yazımız olan Yeni Nesil Akıllı Robot Jibo başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri