HTTP’yi HTTPS’e Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plesk Erdinç Koç 1.712 Görüntüleme

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlere plesk panel ve diğer paneller için ssl oluşturduktan sonra otomatik yönlendirmeyi nasıl yaparız onu kısaca anlatacağım. Öncelikle Plesk sunucunuzda yada cpanel sunucunuzda satın almış bi ssl sertifikası yada Let’s Encrypt  kurulumu yaparak ücretsiz bir şekilde ssl sertifikası temin etmeniz gerekmekte. Ardından Plesk panelimize giriş yaparak Barındırma ayarları kısmına geliyoruz.

Barındırma alanına tıkladıktan sonra Karşımıza çıkan pencerede Güvenlik satırı kısmı olacak burada Sitenizle işlemleri emniyete almak için, tüm verileri şifreleyen ve bir güvenli bağlantı üzerinden aktaran SSL/TLS iletişim kuralını kullanın. SSL/TLS kullanmak için, siteye bir SSL/TLS sertifikası kurun ve ardından onu aşağıdan seçin kısmında olduğu gibi iki seçenek olacak bu ikisini işaretleyip yada HTTP’den HTTPS’ye sabit SEO güvenli 301 yeniden yönlendirmesini etkinleştirip uygula ve tamam diyoruz. Plesk panel için bu şekilde yönlendirme işlemlerini yapabiliriz.

http siteyi https yönlendirme

http siteyi https yönlendirme

Ardından web sitemizin wordpress olduğunu varsayarak daha önce yada kaynak kodlarında http:// protokolü kullandığımız resim js ve cssler için console’de hata vermemesi ve ssl sertifikamızın sorunsuz çalışması için benim genellikle kullandığım eklentilerden birini sizlerle paylaşacağım,Really Simple SSL eklentisi https://tr.wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/ buradan indirebilir dilerseniz wordpress sitenizin eklentiler kısmından search ettiğinizde karşınıza gelecektir eklentiyi indirip aktif etmeniz bu konuda yeterli oluyor sorunsuzca wordpress sitelerinizde ssl sertifikanızı anasayfa ve alt sayfalar olmak üzere kullanabilirsiniz.

Dilerseniz aşşağıda verdiğim htaccess kodunu ftp’nizde bulunan htaccess dizininin en alt satırına ekleyerek http’yi https’ye yönlendirebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

Bir önceki yazımız olan Plesk Varnish Cache Kurulumu başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri