İnternet Adil Kullanım Kotasının sonu mu geliyor?

İnternet Erdinç Koç 2.024 Görüntüleme

Ülkemizin internet kullanıcılarının en büyük problemi haline gelen Adil Kullanım Kotası uygulaması, bizleri 50-100 GB’lık gibi günümüz için çok ama çok az sayılabilecek bir miktar kullanımdan sonra, 3Mbit gibi çağ dışı diyebileceğimiz hızlara mahkum ediyor.

Kullanıcıları bu durumdan kurtarmak ve Fiber altyapıda tekelleşmenin önüne geçmek isteyen Türksat ve Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) üyesi şirketler yeni bir ortak altyapı şirketi kurmak için kolları sıvadı.

İnternet Adil Kullanım Kotasının sonu mu geliyor?

Konu ile ilgili TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Biz uzun zamandır altyapı ve fiberin her yana götürülmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. 4,5G’den sonra Kaan Bey (Turkcell Genel Müdürü) ve Gökhan Bey’in (Vodafone CEO’su) ortak altyapıya ilişkin görüşleri yansıdı. Bunun üzerinde kendiliğinden bir görüşme trafiği oluştu. Ben dahil oldum, epey mesafe katettik. Daha sonra Türk Telekom’u da davet ettik. Fakat bulunduğumuz aşamada Türk Telekom’un bu çalışmaya katılmasının henüz mümkün olmadığı ortaya çıktı. Daha sonra elinde çok değerli bir fiber altyapı bulunan Türksat aramıza katıldı. Biz burada aşağı yukarı telekomünikasyon işletmecilik sektörünün yüzde 55-60’ını aynı ortak görüş üzerinde bir araya getirdik. Ortak çalışmanın iki somut sonucu olacak. Biri, herkeste ayrı ayrı var olan ama kullanılamayan atıl kapasiteler beraberce kullanılabilecek. İkincisi de yeni yatırımların paylaşılarak, yüklerin azaltılarak birlikte yapılması mümkün olacak.”

İnternet Adil Kullanım Kotasının sonu mu geliyor?

Eğer TELKODER Üyesi Turkcell, Vodafone ve Turksat, hedefledikleri bu projeyi gerçekleştirebilirlerse, ülkemizde oldukça sınırlı olan fiberoptik altyapı, hızla yayılabilir ve bizler de çok daha yüksek hızları, çok daha düşük fiyatlar ile kullanma şansına erişebiliriz.

Bir önceki yazımız olan TİB, Google'a erişimi yasakladı! başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri