Macbook Usb İle Format Atma macOS Kurulumu

Apple Erdinç Koç 89 Görüntüleme Okuma Süresi: 4 Dakika

Merhabalar arkadaşlarlar bugün sizlere mac bilgisayarlara nasıl daha hızlı format atacağınızdan bahsedeceğim.

Bilindiği üzere mac bilgisayarlara format ve sıfırlama işlemini recovery mode alarak yapabiliyoruz ancak internet hızımızın yeterli olmaması yada kotalı interneti olan kişilere göre bir hayli zor oluyor,Sebebi internet üzerinden indirdiğimiz macOS işletim sistemi 5 gb ve üzeri. Şimdi gelelim windowsw işletim sistemi gibi usb aracılığı ile macbook, macbook pro ve Imac cihazlara usb yöntemi ile format atma işlemine.

1. macOS için bilgisayarı başlatabilen bir 12 gb ve üzeri usb bellek.
2. macOS Big Sur, macOS Yosemite,macOS Catalina, macOS Mojave veya macOS High Sierra indirmek istediğiniz macOS sürümlerinden biri.
indirdiğimiz hangi işletim sistemine göre terminal aracılığı ile elimizde bulundurduğumuz 12 ve üzeri usb’ye yazdırma işlemini yapacağız, Öncelikle uygulamalar klasöründeki izlenceler klasöründe bulunan terminal’i açın.
Terminal’e indirdiğimiz macOs işletim sistemine göre aşağıdaki komutlardan birini girip yapıştıralım.Ancak flaş diskinize usb belleğinizin adı “MyVolume” olarak varsayılarak verilmiştir sizler dilerseniz usb belleğinizin adını “MyVolume” olarak adlandırın yada aşşağıda verdiğim komutu usb belleğinizin adına göre değiştirin.

MacOs Usb Yazdırma İşlemi

İndirdiğiniz osx sürümüne göre usb yazdırma komutları aşşağıdaki gibidir.

macOs Big Sur:*

sudo /Applications/Install\ macOS\ Big\ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

macOs Catalina:*

sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

macOs Mojave:*

sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

macOs High Sierra:*

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

macOs El Capitan:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app

Yukarıdaki komutu terminal ekranına yapıştırdıktan sonra return (enter) tuşuna basın.
Komutu yazdıktan sonra mac cihazınızda şifre var ise yönetici parolanızı yazın ve tekrar return (enter) tuşuna basın.Usb yazdırma işlemi başlamıştır yazma işlemi bilgisayarınızın hızına bağlı 15 ila 30 dakika gibi sürebilmektedir.Terminal ekranında yazma işlemini görebilir işlem bittiğinde (copy complete) kopyalama işlemi tamamlanmıştır yazısı gelmiştir.

MacOs Mac USB den format Atma

Şimdi gelelim hazırladığımız macOs usb ile format atma işlemine, Bilgisayarımızı kapatalım ve kapandığına emin olduktan sonra usb belleğimizi mac cihazımıza takalım mac cihazımızın açma düğmesine bastıktan hemen sonra “alt” tuşuna basalı tutalım ardından yüklenebilir usb belleğimizi gelerek return tuşuna basalım. Açılan osx ekranında öncelikle disk izlenicisine girerek sol tarafta üst kısımda bulunan diskimize gelerek genellikle adı Macintosh HD olarak adlandırılmıştır üzerine tıklayıp orta kısımda bulunan erase (sil) butonuna tıklayarak diskimizi silelim ardından silme işleminden sonra sol kısımdan (x) tıklayarak ekrandan çıkalım ardından Osx yeniden yükle menüsüne tıklayarak format işlemine başlatalım bu süre yine bilgisayarınız donanımına bağlı olarak biraz sürecektir kopyalama işlemini bitirdikten sonra mac cihazınızın kurulum yönergelerine uyarak dil bölge seçimi ve kullanıcı adı işlemlerinden sonra işlem bitmiş olacaktır. Mac bilgisayarlar hakkında detaylı bilgi ve sorun yaşayanlar konu altına yorum atarak bilgi alabilir biraz uzun bir yazı oldu şimdiden teşekkürler.

Bir önceki yazımız olan Macbook Pil Devir Sayısı Öğrenme başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir