Php ile Smtp E-Mail Gönderme Php ile e-posta gönderme

Php Erdinç Koç 1.524 Görüntüleme

Bu yazımda php’nin mail fonksiyonundan bahsedeceğim. Mail fonksiyonu ile istediğimiz bir kullanıcıya e-mail yollayabiliriz. temel kullanılış biçimi ise mail(“alıcı”, “konu”, “mesaj”, “kimden”); şeklinde kullanıyoruz. ancak bu şekilde kullandığımızda Mailde herhangi bir görsel html kod kullanamıyorsunuz. Ancak bir header bilgisi göndererek e-postamız da html kod kullanabiliriz. Hemen örnek kodumuzu vereceğim. Bu kodumuzu direk kullanabilirssiniz html formatında e-mail gönderebilirsiniz.

Örnek Olarak :
<?php
$y = ‘<h1>Mail İçeriği Html Kod Kullanılabilir.</h1>’;
$header .= “From: Erdinçkoç <Kimden@alici.com.tr>\n”;
$header .= “Content-Type: text/html; charset=utf-8\n”;
mail(“kime@gidecek.com.tr”, “E-Posta Konusu”, “$y”, $header);
?>
Pek açıklama gerektirecek bir kod yok aslında sadece header kısmında utf-8 olarak seçtiğim karakter setini siz kendi sitenizde kullandığınız karakter seti ile değiştirmelisiniz. Aksi durumda mailde Türkçe karakter sorunu yaşayabilirsiniz. Eğer mysql den çektiğiniz bir veriyi mail gönderiyorsanız mysql karakter setini header da mutlaka belirtmelisiniz.

Saygılarımla Erdinç Koç

Bir önceki yazımız olan Php & MySQL Türkçe Karakter Sorunu Çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri