Plesk MySQL 5.5’i 5.6 MariaDB 10.x Güncelleme işlemi

Genel Erdinç Koç 29 Görüntüleme

Merhaba arkadaşlar cpanel kullanıcıları yüksek lisans ücretinden dolayı farklı panel arayışında içerisindeler ve genellik ilk tercihler arasında plesk paneli tercih etmektedirler, Ancak cpanel göç işlemleri taşıma işlemlerinde bazı hatalar alarak göç sorunu yaşayabilmektedirler bu hataları bu konu altında toplayıp birbirimize yardımcı olmak adına açıyorum öncelikle göç taşıma işlemleri sırasında veritabanı sql sorunu mutlaka yaşanmaktadır bu sorunun tek nedeni ise cpanel sunucunuzda phpmyadmin mysql sürümünüz mariadb 10x sürümünü kullanmanızdan dolayı taşıma sırasında temiz bir taşıma olmayacaktır gelin taşıma işlemine başlamadan önce plesk panel’de linux sunucularda MySQL 5.5’i 5.6/5.7’ye veya MariaDB 5.5’i 10.X’e nasıl yükseltebiliriz ona bakalım.
Sunucumuza ssh putty yazılımı ile login olalım.

Ardından alt satırdaki kodu yazıp enter

wget https://plesk.zendesk.com/hc/article_attachments/360022419980/mariadb-10.5-upgrade.sh && chmod +x mariadb-10.5-upgrade.sh

Ardından son olarak 2. komutu yazıp plesk panelimizde mysql mariadb olarak güncelleyelimç

./mariadb-10.5-upgrade.sh

Plesk panelde artık mysql sürümümüz mariadb 10x olarak güncellenmiş olacak ve mysql ile alakalı göç işlemini sorunsuz yapabileceğiz.

Farklı sorunlar yaşayanlar konu altında yorum bırakarak yaşadıkları sorunları yazarsa yardımcı olmaya çalışacağım.

Bir önceki yazımız olan Opencart Journal 3.1.5 Güncel Sürümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri