Türkiye’de Google Kullanım Oranı %90’ın Altına İndi

İnternet Erdinç Koç 1.190 Görüntüleme

İnternette herhangi bir aramayı yapmak için kullandığımız arama motorlarından dünya üzerinde en büyük paya sahip olan Google, Türkiye’de tarihinin en büyük düşüşünü yaşıyor. Ünlü arama motorunun tüm arama motorları içindeki kullanım oranı, Gemius adlı şirketin yayınladığı Türkiye istatistiklerine göre %90’ın altında. Google bu düşüş sorununu sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada yaşıyor. Sorunun ana nedeninin son zamanlarda değişen gizlilik seçeneklerinden kaynaklı kullanıcı kaybı ve Çin, Rusya gibi devletlerin Amerikan olması nedeniyle Google’ın kullanımından kaçınması olabileceği düşünülüyor.

Öte yandan ülkemizde de oldukça büyük bir pazar payı kaybı yaşayarak tarihinde ilk defa kullanımı %90’ın altına düşen Google, bu düşüşü nedeniyle Yandex‘i haklı olarak suçlayabilir. Son zamanlarda yaptığı başarılı reklam çalışmaları, yeni özellikler ve yaptığı anlaşmalarla gündeme gelen Yandex, bu çalışmalarını sadece ülkemizde değil, bütün dünyada arttırmış durumda. Bu çalışmaların Yandex’in ülkemizdeki kullanım oranını %7.30’dan %8.46’ya kadar arttırdığını görebiliyoruz.

google_kullanim

Google’ın kullanımında yaşadığı düşüş oldukça az olsa da ilk defa %90’ın altına düşen arama motoru için bu, bir uyarı olabilir. Son derece aktif olan Yandex’in Google’ı yakalama girişiminde attığı en önemli adımlardan birisinin geçtiğimiz günlerde imzalanan Fenerbahçe anlaşması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yandex ve Fenerbahçe arasında gerçekleşen bu anlaşmaya göre Yandex’ten yapılan her arama başına Fenerbahçe para kazanıyor. Fenerbahçe’nin son derece işine yarayan bu anlaşma, spor kulübünün de reklamını yapmasıyla birlikte oldukça yaygınlaştı ve anlaşmanın 2. haftasında 400.000’den fazla Fenerbahçeli, Yandex kullanarak arama yaptı.

Bir önceki yazımız olan Yandex Savaşı Kazandı, Google'ın Rusya'da Başı Dertte başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri