Yeni Nesil Akıllı Robot Jibo

Genel Erdinç Koç 1.365 Görüntüleme

Teknoloji beraberinde neleri getiriyor güzel bir örneği ile karşınızdayız. Jibo: son teknoloji akıllı robot. Evinize geldiğinizde ışıkları sizin için yakan, bir dostla konuşur gibi sizinle konuşan, farklı bir ses tonuyla sizin için dışarıdan yemek siparişi veren birisi olsun istemez miydiniz? Jibo tam da ihtiyaçlarınıza karşılık verecek. Kişisel asistanınız olabilecek bu ürün, 2015 yılında satışa çıkacak. Bu akıllı robota sahip olmak için ise 495 Doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Jibo’nun görev alanı oldukça geniş. Sadece 495 Dolar karşılığında ömür boyu asistanınız olabilecek bu akıllı robot, eve geldiğinizi hissedince size gelen mesajları bildiriyor. Eğer Jibo’yu evinizde istiyorsanız şimdiden 199 Dolar ödeyerek sipariş vermeniz gerekiyor. Size teslim edildikten sonra ise 349 Dolar daha ödeyerek Jibo sizin olacak. Akıllı aile robotu olarak da tanımlanan Jibo, Pixar’ın geliştirdiği Eve adlı robota bir hayli benziyor. Wall-E çizgi filmini izleyenler bu robotu hatırlayacaktır.

akilli_robot_jibo

Günümüzde çokça örneğini gördüğümüz yapay zeka algoritmalarının bir ürünü olan Jibo için Indiegogo’da yağılan bağış kampanyasında hedef 100.000 Dolardı. Robot kendisini o kadar çok sevdirdi ki toplanan bağış miktarı dördüncü gününde 900.000 Doları aştı. İnsana özgü davranışlar ile diğer robotlardan farklı özellik gösteren Jibo, 360 derece dönebilen bir mikrofona sahip. Etrafında olup biten herşeyi duyuyor ve size karşılık veriyor. İnsana en yakın robot olarak tarihe geçmesini düşündüğümüz yeni nesil robotun sesi ise çok gerçekçi. 3 eksenli bir motora sahip olan Jibo, hareket etme yeteneği bakımından da oldukça başarılı.

Robotumuzun üzerinde bir de kamera mevcut. Yüksek çözünürlük desteği ile yüz okuma imkânı sunan Jibo, fotoğraf çekimi ve görüntülü görüşmeler için çok yararlı. HD LCD dokunmatik ekranı olan Jibo’nun yüz kısmına dokunarak farklı görevleri yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp Kullanıcılarını Mağdur Etti başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri