2013 Asgari Ücret 2013 ve İntibak Yasası ile kim ne alacak ssksorgu.net portalında

Tanıtım Erdinç Koç 1.257 Görüntüleme

2013 yılında intibak yasası; ilgilenenler için genelde kötü haberlerle geçecek bir yıl olacağı benziyor. Şöyle ki;  hazli hazırda 119 bin emekli intibak yasasından faydalanıyor. Yeni çıkan kanuna göre iki bin yılından önce emekli olan kişilerin maaşlarında artış öngören intibak yasası kim ne alacak diye soruyorsanız, 2000 yılından önce emekli olmuş 119 bin emekliye yaramıyor. Asgari Ücret, İntibak Zammı, 2013 Asgari ücret  zamları gibi konuların tamamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görüşülecek.

İntibak yasasında emekliler ile ilgili kritik viraj olarak 2000 yılı olarak belirlendir.Sosyal güvenlik kurumunun 2000 yılından önce emekli olmuş kişilerle ilgili olarak yapmış olduğu araştırmaya göre, intibak yasası ile birlikte emeklilerin cebine zam olarak çok az bir paranın gireceği öngörülüyor. Bu da takribi olarak 3 ya da 5 lira. Bu sebepten dolayı maaşlarında 10 lira altı zam olacak emekli sayısı tam olarak 119 bin. 119 bin emekli arasında yaklaşık olarak 55 bin kişi yaşlılık maaşı alırken 2 bin 500 civarı kişi de malüllük aylığı alıyor. 61 bin dolayında kişi ise eşinden dolayı ölüm maaşı alıyor. Bu da demek oluyor ki zaten kıt kanaat geçinen, süreki olarak zamlarla boğuşan, üstüne üstlük aldıkları emekli maaşları dünya sağlık örgütü olan WHO ( World Health Organisation )’nun hesaplamış olduğu açlık sınırının çok altında olan emeklilerimiz intibak yasasından yararlanamayacaklar. asgari geçim indirimi 2013 zam beklentileri ile beraber yeni yılda en çok merak edilen konulardan birisi intibak zammı.

Öte yandan özellikle görsel, sosyal ve yazılı medyada çıkan söylentilere göre; intibak yasası ile2000 yılından önce emekli olmuş kişilere yapılacak olan 200 – 300 lira yardım haberlerinin söylenti olduğu ortaya çıkıyor. Zaten kıt kanaat geçinen emeklilerimiz için son derece kötü bir haber olsa gerek.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Online Çiçek Göndermede Lider Çiçekçi başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

“2013 Asgari Ücret 2013 ve İntibak Yasası ile kim ne alacak ssksorgu.net portalında” üzerine 1 yorum

  1. Halim arslan dedi ki:

    İntibak öncesi olan bir emekli olarak durumumun ne olacağı hala muallak. Kafam karıştı işin açıkçası. Ama verdiğiniz linklerden daha detaylı araştıracağım şimdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri