HTTP’yi HTTPS’e Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plesk Erdinç Koç 2.525 Görüntüleme

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlere plesk panel ve diğer paneller için ssl oluşturduktan sonra otomatik yönlendirmeyi nasıl yaparız onu kısaca anlatacağım. Öncelikle Plesk sunucunuzda yada cpanel sunucunuzda satın almış bi ssl sertifikası yada Let’s Encrypt  kurulumu yaparak ücretsiz bir şekilde ssl sertifikası temin etmeniz gerekmekte. Ardından Plesk panelimize giriş yaparak Barındırma ayarları kısmına geliyoruz.

plesk ssl yonlendirme

Barındırma alanına tıkladıktan sonra Karşımıza çıkan pencerede Güvenlik satırı kısmı olacak burada Sitenizle işlemleri emniyete almak için, tüm verileri şifreleyen ve bir güvenli bağlantı üzerinden aktaran SSL/TLS iletişim kuralını kullanın. SSL/TLS kullanmak için, siteye bir SSL/TLS sertifikası kurun ve ardından onu aşağıdan seçin kısmında olduğu gibi iki seçenek olacak bu ikisini işaretleyip yada HTTP’den HTTPS’ye sabit SEO güvenli 301 yeniden yönlendirmesini etkinleştirip uygula ve tamam diyoruz. Plesk panel için bu şekilde yönlendirme işlemlerini yapabiliriz.

http siteyi https yönlendirme

http siteyi https yönlendirme

Ardından web sitemizin wordpress olduğunu varsayarak daha önce yada kaynak kodlarında http:// protokolü kullandığımız resim js ve cssler için console’de hata vermemesi ve ssl sertifikamızın sorunsuz çalışması için benim genellikle kullandığım eklentilerden birini sizlerle paylaşacağım,Really Simple SSL eklentisi https://tr.wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/ buradan indirebilir dilerseniz wordpress sitenizin eklentiler kısmından search ettiğinizde karşınıza gelecektir eklentiyi indirip aktif etmeniz bu konuda yeterli oluyor sorunsuzca wordpress sitelerinizde ssl sertifikanızı anasayfa ve alt sayfalar olmak üzere kullanabilirsiniz.

Dilerseniz aşşağıda verdiğim htaccess kodunu ftp’nizde bulunan htaccess dizininin en alt satırına ekleyerek http’yi https’ye yönlendirebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

5/5 - (1 vote)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir