Cpanel Mail Kuyruğunu Temizleme

Cpanel Erdinç Koç 1.383 Görüntüleme

Merhaba Arkadaşlar Bugün sizlere cpanel sunucularda mail kuyruğunu temizlemeyi anlatacağım. Mail kuyruklarında bekleyen binlerce spam mail’lerden dolayı sunucunuzun loadları yüksel olabilir ve diskleriniz dolabilir bu yüzden yapılan spam mail kuyruğunu anlık olarak gözlemleme ve silme işlemini anlatacağım.

Öncelikle Ücretsiz olarak sunulan ConfigServer Mail Queues (cmq) plugini ssh (putty) yardımıyla kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Kurulumu ;

cd /usr/src
rm -fv /usr/src/cmq.tgz
wget http://www.configserver.com/free/cmq.tgz
tar -xzf cmq.tgz

Yukarıdaki komutu uygulayarak plugini sunucumuza yüklemiş oluyoruz. Ardından whm panel login olduktan sonra plugins sekmesinden ConfigServer Mail Queues (cmq) tıklıyoruz.Açılan Ekranda View Emails menüsüne tıklayarak anlık mail kuyruğunu görebiliriz spam yapan siteleri belirleyebilirsiniz. Mail kuyruğunu silmek için ise “Delete Emails” sekmesine tıklayarak mail kuyruğundaki mailleri silebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Cpanel Removing /root/installer.lock Çözümü başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri