Php ye Giriş, Php yapıtaşları ve Değişkenler

Php Erdinç Koç 1.384 Görüntüleme

İlk olarak Erdinç kardeşime kişisel sitesi hayırlı olsun diyerek başlamak isterim. Kendisi Cms sistemleri hakkında yazıları ile artık oda internet dünyasına bi faydası dokunacak diyebilirim. Php ye giriş ile ilgili bir çok yerde bir çok sitede kopya yazıları mutlaka okumuşsunuzdur. üsttekine tıklarsınız aynı yazı alttakine bakarsınız aynı. Belli bir noktadan sonra artık iyice bunaltır sizi bu kopya siteler.. Konumuz bu olmadığı için direk php ye girmek istiyorum.

Eğer bu gün php öğrenmek istiyorsanız bi kere azimli olun. ve hiçbirşeyi gözünüzde büyütmeyin. Aslında hiçte öyle göründüğü kadar karmaşık değil. ilk etapta size parantezler tırnaklar noktalı virgüller, karmakarışık gelecektir. Bunlara odaklanmayın. onlar zamanla, yazdıkça kavranılması gereken şeylerdir. ilk anlaşılması gereken şey değişkenler ve değişken tipleridir. Öyle acayip bir lisan kullanmaya gerek görmüyorum. o yüzden basit benzetmeler ile size değişkenleri tanımlamaya çalışayım. Değişken adı üstünde sabit olmayan bir şeydir. Yani şöyle diyebiliriz. bir zeka kitabında hafıza teknikleri ile ilgili olarak şöyle bir şey okumuştum.

Kelimeleri hafızada tutmak ve sıralamayı şaşırmamak için. numaralandırma teknili kullanılır. şöyleki 20 tane farklı kelimeyi sıralı halde bir kez söylense sırasına göre sorulduğunda söyleyebilirsiniz. Örneğin 1 rakamı birşeyle ilişikilendirilir. ben bunu bastona benzetirim. yani ben bir dendiğinde bastonu aklıma getiririm. 2 dendiğinde sapan aklıma gelir bunları numaralara ilişkilendirrim. ve birisi çıkar bana bir kelime söyler bu ilk kelime olsun. atıyorum 1. kelime kitap olsun. benim 1. karakterim ise baston du. baston burada sabit lediğim değer, değişen ise kitaptır. bir başkası kitap değilde başka bir kelime söyleyebilirdi. Ama ben o kelimeyide yine bastonla ilişkilendirecektim. çünkü 1. kelime ne olursa olsun baston ile ilişkilendirelecek.

şimdi gecenin bi yarısında birinin zoruyla yazdığım için karmaşık gelebilir. kusura bakmayın. Her neyse php de değişkenler bu mantığa yararlar. yani sabit olmayan bir şeyi sabitlemeye yararlar. mesela biliyorsunuzdur belki no-ip.com sitesinden bir program indiriyorsunuz. o program size bir subdomain açıyor. ip niz değişse dahi o subdomain ile ip adresinize girebiliyorsunuz. Peki burada ipniz değişmiyormu elbette değişiyor. ama sizin bilgisayarınız o subdomaine atandığı için size öyle geliyor. Yani bir nevi değişken mantığı budur.

Yoksa php de yukarıda değişkene sabit değer ver aşağıda yazdır. için üretilmemiştir. sabit olmayan bir veriyi biz php de değişken yaparak sabitleriz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Erdinç Koç}

Merhabalar Öncelikle Sitemi Ziyaret Ettiğiniz için Öncelikle Teşekkür Ederim. Erdinç KOÇ 26 ARALIK 1986 Pazar Günü Dünyaya Soğuk bir ayda gözlerini açmış masum ailenin ilk çocuğu olarak dünya’ya geldim. Webtasarım ve Linux Konusunda daha çok bilgi edinmek adına bilge adam Kadıköy şubesinde Php – Linux Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimleri aldıktan sonra.Kendimi Kendi Alanımda Profesyonel olarak yer aldığım projelerde bulundum. Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ile çalıştım. Hala Çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı ses yalıtımı akustik panel akustik panel akustik panel akustik panel ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım malzemeleri