WordPress Sosyal İmleme Eklentileri ve Yöntemleri

Sosyal Medya Erdinç Koç 3.078 Görüntüleme
sponsorlu reklam
WordPress Sosyal İmleme Eklentileri ve Yöntemleri Bilindiği gibi artık blog yazarlarının sosyal medyada yazılarının yayınlanması organik ziyaretçi açısından oldukça katkı sağlamakta. Sosyal medya sürekli güncel olduğu için arama motorlarının botları da bu sitelerde oldukça fazla zaman geçirmekte, bunun yanı sıra blog sitelerineözel açılan sayfa ve hesaplarla da organik ziyaretçi sahibi olunabilmekte.
Blog yazarlarının en önemli sorunlarından olan yazı yazma konusu oldukça sıkıntılı olabilmekte bazı yazarlar yazıyı yazar ve bırakır google botları sitenizde yazınızı indexler ancak aynı konuda başka bir yazarda yazı yazıp pingleme imleme sosyal paylaşım vs. yaparsa sizin yazınız gerileyecek bu kişinin yazısı daha bir üst sıralarda index alacaktır. Bunun nedeni blog yazarının yaptığı uygulamalar yazının arama motorları gözünde faydalı ve değerli görünmesidir. Dediğimiz gibi bir çok blog yazarı bu sosyal imleme ve diğer işlemleri görmezden geliyor ve uğraşmak istemiyor.
Kısaca tembel blog yazarlarımız için etkili bir seo yöntemi olan sosyal medya imleme yöntemlerini otomatik hale getirmekten bahsedeceğiz. WordPress altyapısı kullanan siteler için bu işi yapmak için hazırlanmış bir çok eklenti mevcuttur biz bu yazımızda fazla derinlere inmeden bazılarından söz edeceğiz. Hem ücretsiz hemde etkili olması nedeni ile Next Script eklentisinden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra da facebook için imleme de bir kolaylık olan rss grafiti den bahsedeceğiz.
Next Scripts Sosyal Medya otomatik gönderim eklentisi;
WordPress için yazılan en iyi sosyal medya imleme eklentisi olduğunu söyleye biliriz. Bilinen ve en çok kullanılan sosyal medya sitelerine otomatik gönderim yapmakta. Bunun yanı sıra eklenti blogger ve wordpress sitelerine de gönderim yapmakta bu özelliği ile de paravan blog oluşturmak isteyen kişiler için oldukça etkili bir yöntem, ancak paravan blog konusunda özgünlük ön planda olacağı için pek tavsiye etmiyoruz. Eklentiyi şu adresten indirerek kurabilirsiniz. İndirdiğiniz eklentiyi ftp dizininden wp-content klasörü içinde yer alan plugins klasörü içine atarak yüklüyorsunuz. Ardından admin panelinde yer alan eklentiler sekmesinden aktif hale getirerek kullanıyorsunuz. Eklenti kullanması zor gelebilir ancak deneme yanılma yöntemi ile çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer vaktim olursa ve istekler doğrultusunda gelecek yazımda bu eklentinin kullanımı hakkında bilgi veren bir yazı yazabilirim.
Eklentiyi kurduktan sonra twitter, facebook, google+ başta olmak üzere onlarca sosyal medya sitesine gönderimi otomatik yaparak takipçilerinizi yeni yazınızdan haberdar edersiniz ve organik hit sağlamanın yanı sıra arama motoru botlarını da sitenize çekerek yazınızın değerini arttırarak üst sıralarda yer alabilirsiniz.
Rss Graffiti;
Bu Facebook üzerinde yer alan bir uygulama ülkemizde az bilinse de diğer ülke kullanıcıları oldukça fazla. WordPress sitenizdeki yazılarınızı RSS üzerinden çekerek Facebook üzerinde açtığınız sayfalara ve dilerseniz profilinizde de otomatik yayınlama yapıyor. Kullanımı oldukça basit hiç bir şeyden anlamayan kişiler bile yapabilir. Öncelikle Facebook arama alanına RSS Graffiti yazıyorsunuz ve uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz yeni plan oluştur (Add new Publishing Plan) bölümüne tıklayarak RSS ne için çalışacaksa ismini belirtiyor ve kuruluma başlıyorsunuz. Sol taraftaki sources bölümünde yer alan add new butonuna tıklayarak sitenizin RSS adresini buraya yazıyorsunuz. WordPress için rss adresi siteismi.com/feed şeklindedir. Bunu yaptıktan sonra kaydediyorsunuz. Sağ kısımda ise target bölümünde yer alan add new butonuna tıklayarak Choose Target kısmına postların gönderilmesini istediğiniz yeri belirliyorsunuz. Publish on Behalf of Bölümünden de yazıların hangi isimle gönderileceğini belirleyerek onaylıyorsunuz. RSS Graffiti sitenizde yeni yazı yayınladığınızda anında Facebook üzerinde belirlediğiniz sayfalara gönderim yapacaktır.

Bu yazımızda wordpress sosyal imleme konusuna değindik. Tembel ve zamanı olmayan blog yazarlarımız içinde oto yöntemlerden bahsettik bu yöntemler hakkında merak ettiğiniz konu ve sorularınız varsa çekinmeden bize sorabilirsiniz. Sonra ki yazımız da işinize yarayacak. İyi çalışmalar. Mutlu günler (:

Bu gönderiye oy ver

Bir önceki yazımız olan WordPress Faydalı 5 Seo Eklentisi başlıklı makalemiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“WordPress Sosyal İmleme Eklentileri ve Yöntemleri” üzerine 1 yorum

  1. teşekkürler dedi ki:

    paylaşım için teşekkürler çok yararı oldu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

beton duvar panelleri * poliüretan kiriş * fiber duvar panelleri * kültür taşı * duvar panelleri * taş kaplama * virüs koruma paneli * evde ek iş * tente fiyatları * çorap paketleme işi * telefon görüşme kabini

we love google
çorap paketleme